style="color:#999999;text-align:left">View Larger Map
or Call: 0413 006 110

 

2017 Achievements 

Jan 15 18

2017 Achievements

Sheree Baldwin

Full Time Placements 2017     

Hannah Caitens – Akademie Des Tanzes Germany

Benjamin Wilson – Palucca Schule Germany

Molly Sawyer – New Zealand School of Dance Classical Stream

Amber Gibson – Royal Winnipeg Ballet School Canada 

 

Youth America Grand Prix finalists 2017

Stella Orvad

Phoebe Kilminster

 

Scholarship Offers 2017

Stella Orvad – Canada national ballet school summer school

Phoebe Kilminster – Royal Ballet Winnipeg Short Term 

Phoebe Kilminster – Royal Ballet School Summer School 

 

Solo Seal Award 2017

Benjamin Wilson

Lucy Angel 

 

Dance of Champions Sydney Eisteddfod

10u Contemporary

 

Acceptances 2017

Benjamin Wilson – Australian Ballet School Level 5 

Molly Sawyer – Royal Ballet School of London

 

Australian Ballet Company Nutcracker

Faith Maggs

 

Isobel Anderson Awards finalists 2017

Phoebe Kilminster – outright winner intermediate level 

Benjamin Wilson

 

Isobel Anderson Awards semi finalists 2017

Aysha Tornyi-Aydin

Faith Maggs

Arielle Goedde

Stella Orvad

Jarrod McWilliams 

Amber Gibson 

Hannah Caitens

Lucy Angel

 

HSC Dance – top 10% of State

Georgia Cook (90)

 

Wollongong Eisteddfod Perpetual Major Awards 

Benjamin Wilson – $2000 classical scholarship

Stella Orvad – most promising junior 

Phoebe Kilminster – most promising and potential classical dancer

 

2017 Australian Ballet Interstate Students

Phoebe Kilminster

Aysha Tornyi-Aydin

Sebastian Black

Hannah Caitens

Amber Gibson

Molly Schubert

Matisse Mountney

Faith Maggs

Riley Burns

Arielle Goedde

Stella Orvad

Benjamin Wilson 

 

Joan and Monica Halliday Awards semi finalists

Alice Thorogood

Mimi Bostock

Georgia Ward

Zara Hart

 

Sydney Eisteddfod Places

Mimi Bostock

Estelle Heffernan

Maddison Wood

Phoebe Kilminster

Aysha Tornyi-Aydin

Benjamin Wilson

India Stewart

Georgia Ward

Faith Maggs

Stella Orvad

Helen Johnstone

Caitlin Mewett

Hannah Caitens

Arielle Goedde

 

Bloch Photoshoot

Milla Kapur

Areille Goedde

Matisse Mountney

 

Dance Train Cover Model

Helen Johnstone

 

Dance Architect Choreographic Award (Melbourne)

Junior Award (15-18 years) – WINNER

India Stewart

 

Gaynor Minden Ambassador

India Stewart

 

MDM Ambassador

Phoebe Kilminster

 

 

Australian Institute of Performing Arts

Thanksgiving Day parade Chicago & Christmas Parade Hollywood

Sophie Krajnovic

 

Sydney Eisteddfod Opera House Finals Performance

Intermediate Contemporary

 

Selected Wollongong High School of Performing Arts

Kataraina Poata

RileyBurns

Lillian Joy

Georgia Gadsdon

 

Mad Mia Ambassador

Arielle Goedde

 

Stage and Street Ambassador

Aysha Tornyi-Aydin