style="color:#999999;text-align:left">View Larger Map
or Call: 0413 006 110

 

2018 Achievements 

Jan 15 18

2018 Achievements

Sheree Baldwin

Prix de Lausanne candidate 2018

Phoebe Kilminster

 

Youth America Grand Prix finalists 2018

Stella Orvad

Phoebe Kilminster

 

Full Time placements 2018

Lucy Angel – The Rock School 

Lucy Angel – Brussels International Ballet School

Phoebe Kilminster – Princess Grace Academy Monaco 

India Stewart – Secondment Melbourne with Tim Podesta and Wayne MacGregor Dancers 

 

Scholarship offers 2018

Phoebe Kilminster – Princess Grace Academy Monaco full year tuition

Stella Orvad – Houston Ballet Academy Summer School

Phoebe Kilminster – Australian Ballet School Level 5 full year scholarship

Phoebe Kilminster – Dutch National Ballet Summer School 

Phoebe Kilminster – Short term scholarship Princess Grace Academy 

 

2018 acceptances

Faith Maggs – Royal Ballet Spring Summer School

Matisse Mountney – Royal Ballet Spring Summer School

Molly Schubert – Royal Ballet Spring Summer School

Chelsea McGarry – Royal Ballet Spring Summer School

Paris Hooper – Royal Ballet Spring Summer School

 

Australian Ballet Interstate Students 2018

Jude Males

Phoebe Kilminster

Arielle Goedde

Riley Burns

Matisse Mountney

Stella Orvad

Molly Schubert

Hannah Hay

Amber Alston

 

Accepted Australian Ballet Company 2018

Joseph Romancewicz

 

Australian Ballet Finals Week 2018

Faith Maggs

Amber Alston

Stella Orvad

 

Accepted Australian Ballet School

Amber Alston (Level 5)

Stella Orvad (Level 4)

 

Brisbane International Contemporary Prix

Opal Russell – Finalist

Helen Johnstone – Finalist

Saskia Ellis – Finalist

WINNER of encouragement Award and $500 – Opal Russell

 

Secondments 2018

Sydney Dance Company Pre Professional Year (1 week) :  Helen Johnstone

 

Dance Of Champions Sydney Eisteddfod

Senior Advanced Contemporary

 

Russian Imperial Ballet Company

25 Students – Sleeping Beauty

 

Isobel Anderson Award Finalist

Phoebe Kilminster – outright winner Advanced Foundation Level

 

Isobel Anderson Award Semi Finalists

Aysha Toryi-Aydin

 

Wollongong Eisteddfod Major Perpetual Awards

Lucy Angel – $2000 Classical Scholarship

Aleyah Jabakhanji – Winner of 1 week Australian Dance Festival Workshop

Aysha Tornyi-Aydin – Winner Of Beverley Rowles Most Promisng Dancer

                                      –  Winner of Rogerson Shield for Most Promising Senior Classical dancer

                                      –  Winner of Linda Shaw memorial Trophy for Most Promising Jazz Dancer

 

Sydney Eisteddfod Places

Estelle Heffernan

Maddison Wood

Aysha Tornyi-Aydin

Faith Maggs

Stella Orvad

Lucy Angel

Amber Alston

Phoebe Kilminster

Mimi Bostock

Helen Johnstone

Caitlin Mewett

Arielle Goedde

Hannah Hay

Molly Schubert

 

Bloch Photo Shoot

Arilelle Goedde

Caprice Nataly

 

Dance Train Cover Model

Aysha Tornyi-Aydin

Lucy Angel

 

Stage and Street Ambassador

Estelle Heffernan

 

Gaynor Minden Ambassador

Helen Johnstone

Stephanie Kurlow

 

Joan and Monica Halliday Awards Semi Finalists

Zaniah Hourigan Carerra

Estelle Hefferenan

Jewel Paopeng

 

Selected Wollongong High School Of The Performing Arts

Mimi Bostock

Georgia Ward

Catherine Shannon

Bronte Petre

Molly Schubert

Alice Thorogood

Lucy Thorogood

Roisin Spargo

Calahni Skora

Zara Hart

Sky Rogres

Paige Smith

Elodie Purdie

 

Joffrey Summer Intensives

Olivia Beecroft (Classical)

Bridgette Beecroft  (Contemporary)